Kronika 2016

 

Mikulášská besídka se konala v neděli 4. 12. 2016 ve Spolkovém domě v Dobřejovicích a přivítala na 3 desítky dětských účastníků. Bylo to poprvé, kdy jsme chtěli těm nejmenším v doprovodu jejich nejbližších a beze strachu představit Mikuláše, čerta a anděla. Zaregistrovalo se 17 účastníků, ale těch neohlášených nakonec přišlo ještě 15, ale i tak to Mikuláš zvládl a všechny obdaroval. Sešly se mimořádně hodné děti, které si nejdříve vyrobily či vybarvily postavičky čertů, andělů a Mikulášů, a pak se podívaly na pohádky. U Mikuláše pak zpytovaly svědomí a čertíkovi slíbili, že napraví své chybičky. Letos byl v pekle vybrán ten nejmilejší čertík Tomáš, a tak nebylo v celém sále vidět žádnou slzičku či zděšení. Andílek-Kája mimořádné krásy dbala na to, aby každé dítko odešlo s odpovídající odměnou. Mikuláš pobavil děti i rodiče a nevynechal ani skupinovou fotografii se zájemci.

 

Jak se slavil Štědrý den – živý obraz s tímto názvem představil Spolek Dobřejovický Čtyřlístek v neděli 27. 11. 2016 na obecní akci, rozsvěcení vánočního stromku v Dobřejovicích. Přítomné zanesli herci a vypravěči do staročeské jizby, kde měli možnost s rodinou strávit Štědrý den. Celý výjev trval 15 minut a během této doby bylo možné se dozvědět původ mnohých tradic a zvyků, které ještě dnes přetrvávají. Panímáma (Andrejka H.) se starala o jídlo a pořádek, pantáta (Michal M.) zase o stromeček, babička (Lenka K.) hlídala netrpělivé děti, dcerka (Sabinka M.) pomáhala se zvyky, synek (Adrian K.) se zase staral o dárky, ponocný (Ondřej K.) vyřešil lichý počet sedících u stolu a koledníci (Kristian K. a Karolína P.) neodešli s prázdnou.

 

Lampionový průvod – navázal dne 4. listopadu na Uspávání skřítků a zahrady v Mateřské škole Korálek. V 17,00 hod. již lampiony zářily a svítily i náramky, které dostal každý dětský účastník. Náramků se před školkou rozdalo 98 kusů. Mnozí se však k průvodu přidávali později a během cesty, a tak vlastně není známo, kolik dětských a dospělých účastníků bylo. Každopádně veškeré občerstvení přišlo k duhu a téměř nic nezbylo. Počasí se vydařilo a průvod nepotkalo cestou nic nepříjemného, pokud nepočítáme čarodějnici, která zrovna připravovala kouzelný lektvar. Dva kostlivci byli také v dobré náladě a lákali kolemjdoucí, aby si s nimi zahráli v kostky. Jen mrtvá nevěsta byla smutná a hledala svého milého. Všem ale zvedlo náladu soutěží (hod kostkami a kostmi) a vystoupení mažoretky Karolínky.

 

Hrajeme volejbal – začali jsme hrát hned první říjnové úterý po otevření Spolkového domu na venkovním hřišti. Počasí a především absence světla v pozdním odpoledni nám umožnilo pouze 4 úterní setkání v průběhu října. Hry ze zúčastnila především mládež z Dobřejovic, která využila příležitosti naučit se tuto oblíbenou míčovou hru. Teď už se jen těšíme na jarní teplo a světlo roku 2017.

 

Drakiáda v sobotu 8. října 2016 byla obklopena deštěm. Pršelo před akcí i po ní, přesto to mnohé neodradilo, aby předvedli připravené dračí miláčky. Ani letos nechyběly mimořádné výškové výkony za značné podpory tatínků. A děti předvedly vynikající vytrvalost a snahu, za kterou obdržely nejen sladkou odměnu. Vítězové, které vybrala porota, odcházeli s dračími dorty a věcnými cenami. Do vzduchu vzlétlo 30 draků a všichni jejich průvodci tentokrát velmi ocenili teplý ovocný čaj a malé občerstvení. Zpestřením byly i rakety, které prorazily svou rychlostí mračné nebe a následně pomalu padaly na padácích do mokré trávy.

 

Otevření Spolkového domu proběhlo ve středu 28. září 2016 za účasti zástupců obce a spolků, které v Dobřejovicích působí. Ve vnitřních prostorách nového Spolkového domu Čtyřlístek pro nejmenší připravil soutěže, které byly součástí některých dřívějších akcí. Uvnitř domu proto vyrostla trpasličí komůrka, louka s vysypanými perlami a makovými zrníčky a dokonce i perníková chaloupka. Na verandě si děti mohly malovat, ale také vyrobit indiánskou čelenku a schovat se do indiánského teepee. Nechyběla lovecká disciplína s uspáváním divoké zvěře. Slavnostní pásku přestřihli zástupci Duhy, Čtyřlístku, Moderních Dobřejovic, starosta a místostarosta obce, a pak už na všechny zájemce čekal nekonečný a výtečný bufet a ukázka toho co obec a spolky doposud vykonaly a v budoucnu plánují konat.

 

Dětský bazárek ZIMA v sobotu 17. září 2016 v dopoledních hodinách (9 – 12 hod.) poskytl bazárek všem zájemcům možnost vybavit se na zimu. Nabídka byla pestrá včetně široké škály velikostí oblečení. Zájemci měli příležitost pořídit i sportovní vybavení na zimu. Tentokrát šlo ryze o ženskou záležitost. Ženy prodávaly a ženy také nakupovaly :-) . Příští bazárek snad již ve Spolkovém domě …

 

Z pohádky do pohádky 2016 se rozloučilo s letními prázdninami první zářijovou sobotu 3. 9. 2016. Již podruhé se v pohádkový svět proměnilo okolí Nového rybníka v Dobřejovicích. Cestu po deseti známých pohádkách bez úhony zvládlo 128 dětí s doprovodem. V cíli čekala nejen odměna, ale i zábava tvůrčí, pohybová a hlavně občerstvení. Počasí se smilovalo a ohlášené tropické teplo se proměnilo na příjemný letní den. A jaké pohádky za námi letos přišly? Zlatovlásce a Jiříkovi pomohly děti najít a navléci perly z náhrdelníku. Dlouhý, Široký a Bystrozraký s dětmi mílovými kroky došli k jezeru, na jehož dně ležel prsten. Kocourovi v botách došly děti pro černokněžníka zakletého do myši a Popelce pomohly s přebíráním. Velkou odvahu pak děti prokázaly u perníkové chaloupky, kde musely ježibabě opravit střechu. Královna koloběžka zapůjčila svoji koloběžku na nelehkou cestu a tři zakleté ospalé princezny potřebovaly střevíčky na další noc plnou tance. Maková panenka s motýlem Emanuelem potřebovali makovými semínky uspat sluníčko a Sněhurka zase ustlat sedm postýlek. OBSAZENÍ

 

Dětský den v Dobřejovicích 2016 se konal v sobotu 28. května pod organizačním vedením obecního úřadu v čele s kulturní komisí. Ke spolupráci byly vyzvány všechny spolky a každý z nich opravdu přispěl něčím ojedinělým a zajímavým. Náš spolek se zapojil do realizace stanovišť s tématem Olympijské hry. Zvolili jsme období antického Řecka a v tomto duchu se nejen oblékli, ale i připravili soutěže. Nechyběl hod oštěpem, veslování, skok, překážkový běh a hod koulí. V albumu s fotografiemi jsou záběry z příprav a ze stavby antického “chrámu” a stanovišť pro děti. V průběhu akce děti sportovaly v rámci soutěžení, ale později se vracely a zkoušely si sportoviště opakovaně a opakovaně. Přípravě jsme se tentokrát věnovali od samého rána a skončili jsme v podvečer. Počasí sice hrozilo černými mraky, ale pár kapek po skončení akce nikoho nedokázalo rozladit.

 

Den zdatnosti v Dobřejovicích se konal pod taktovkou Čtyřlístku úplně poprvé dne 14. května 2016. Počasí vyšlo, to byla polovina úspěchu :-) Na trase dlouhé 1800 metrů bylo 7 stanovišť. Luštily se hádanky v morseově abecedě, válely se pneumatiky, hasičskou stříkačkou se shazovaly cíle, házelo se granátem na cíl, foukačkou se uspávala zvěř, ošetřovali se kamarádi a překonávaly se překážky se střelbou. Pro dobrodruhy byla trasa prodloužena o dalších 300 metrů s překážkou, kde bylo pomocí lan nutné překonat místní potok. Na trasu se vybíhalo ve dvoučlenných nebo tříčlenných skupinkách, kterých vyběhlo celkem 34 (37 dospělých a 39 dětí). Někteří neodolali a šli dokonce dvakrát. V závěru se hodnotil čas a počet získaných bodů. Na kratší trase zvítězila hlídka pod názvem Saláti a na delší trase hlídka s názvem 2. triumvirát. Konkrétní výsledky naleznete ZDE. Nechybělo ocenění všech soutěžících (medaile, diplom, sladkost pro děti a pivo nebo ovocné pitíčko). Těšíme se zase příští rok na podobném dobrodružství.

 

Velikonoční dílnička s výstavou se konala tentokrát v neděli dne 20. března 2016 od 13,00 do 17,00 hod. Členové Spolku Dobřejovický Čtyřlístek přivítali děti i dospělé Velikonoční výstavou a především vybavenou dílničkou.  Velkou pozornost, stejně jako v minulém roce, přitáhlo pletení pomlázek, které vyžadovalo značnou míru soustředění a trpělivosti, což si vyzkoušela celá řada zájemců. Nechybělo zdobení perníčků, jejichž sladký osud většinou děti zpečetily hned na místě.  Strávit společné odpoledne sem přišlo 70 lidí (z toho 40 dětí). Každý měl možnost vyrobit si zdobené vajíčko (malovat, polepit, udělat si zvířátko, zápich atd.) a velikonoční věneček plný jarních květin, skořápek a zvířátek. Věnečky všech velikostí se pak objevily na brankách a zádveřích dobřejovických domů. Výstava připomněla symboly i historii Velikonoc. Nechyběly ani velikonoční říkanky pro inspiraci.

 

Burza dětského oblečení a bot pro jaro a létoV sobotu 20. 2. jsme pro vás pořádali burzu dětského oblečení a bot na jaro a léto. Byla to naše první akce tohoto druhu, a tak jsme byli sami zvědaví, jaký bude zájem. První prodejce se přihlásil už večer po zveřejnění akce, a pak se postupně přidávali další. V pátek odpoledne před burzou jsme oblečení k prodeji vybírali a místnost na obecním úřadu se pomalu začínala měnit v poměrně slušně zásobenou prodejnu. Nabízené zboží zabralo 13 stojanů s ramínky, 7 stolů a 17 židlí. Největší výběr byl ve velikostech 80-110 a pro nejmenší mimika (0-68). Zájem o koupi byl také po větších velikostech, ale tam jsme moc výběr neměli. Nakupovaly výhradně maminky nebo babičky a první přišly hned po zahájení prodeje. Během prvních dvou hodin se prodalo nejvíce věcí a ty nejhezčí kousky. Po prodeji se věci poskládaly a prodejna se zrušila. Každý prodejce nějaké kousky prodal. Věříme, že zakoupené věci udělaly radost jejich novým majitelům.

 

Setkání na rodičovské se Čtyřlístkem konané 11. února 2016 proběhlo v zasedací místnosti Obecního úřadu Dobřejovice. V době od 10,00 do 12,30 hod. se místo, kde se pořádají slavnostní setkání, pracovní schůzky a zasedání zastupitelstva, během hodiny proměnilo v hernu plnou hraček. Odpoutat se od domácích prací sem přišlo šest dospělých a sedm dětí se bez větších zábran vrhlo do hraní. Děti si vyzkoušely svoji schopnost komunikace, možnost prosadit se v kolektivu a zapojily se do rošťáren s těmi staršími. Rodiče pak mohli porovnat úroveň dovedností dětí a navzájem si vyměnit rady jak na to či ono. V nabídce k občerstvení byla nejen káva a čaj, ale i džus pro děti, jablko-piškotový dort, čokoládové pohlazení nebo křupavé listové tyčinky.  Čas všem rychle utekl a byla to až únava menších dětí, která donutila rodiče rozejít se do svých domovů. Toto setkání rodičů s dětmi bylo již třetí v pořadí.

 

No comments.